Program do projektowania BIM

Program do projektowania BIM to bardzo dobre, coraz popularniejsze w budownictwie narzędzie. Jest to rozwiązanie zarówno dla inwestorów, konstruktorów, jak i dla architektów – łączące ich pracę w jedną, spójną całość. Rynek oferuje różne rozwiązania, które warto porównywać pomiędzy sobą. Ważne jest, jak będzie nam się pracowało w danym narzędziu, ale także jak wygląda wsparcie techniczne oraz materiały instruktażowe.

Projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie

Program do projektowania BIM umożliwia projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie. Jeden system może umożliwić:

  • Projektowanie architektoniczne,

  • Projektowanie konstrukcji budowlanych, mostów i dróg,

  • Sprawne zarządzanie projektami.

Wszystkie osoby uczestniczące w realizacji obiektu mają dostęp do wszystkich kluczowych informacji, które w trakcie zmian są na bieżąco aktualizowane. Jakiś czas temu projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie mogło kojarzyć się z „półśrodkiem”, zgodnie ze starą zasadą „Jak coś jest do wszystkiego, to jest…” Resztę możecie dopowiedzieć sobie sami.

Na szczęście jesteśmy obecnie w „czasach BIM”, a tutaj projektowanie i budownictwo rządzi się zupełnie innymi prawami. Projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie teraz oznacza możliwość współpracy, przyspieszenie realizacji i eliminację ewentualnych kolizji już na wczesnych etapach. Wiele możliwości jednego rozwiązania są jednym z powodów, dla których zdobywa popularność.

Modelowanie budynku

Modelowanie budynku umożliwia program BIM. Jest to narzędzie, które nie tylko ułatwia współpracę (o czym powiedzieliśmy wcześniej), ale także pozwala na wykonanie kompletnej dokumentacji 2D, koncepcji 3D oraz wizualizacji na bardzo wysokim poziomie. Dzięki BIM można szybko i sprawnie wykonać modelowanie budynku, oszczędzając czas i pieniądze.

Aby przekonać się, jakie narzędzie będzie najbardziej odpowiednie czasami wystarczy przetestować wersje demonstracyjne programów. Warto także porozmawiać z użytkownikami, aby przekonać się jak wygląda ich praca z narzędziem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, dobrze jest przynajmniej wykonać telefon do obsługi technicznej programu – czy po drugiej stronie są kompetentne osoby, chętnie odpowiadające na pytania? To również jest ważnym argumentem przy podjęciu decyzji zakupowej.

Źródło informacji: https://allbim.pl/

Be the first to comment on "Program do projektowania BIM"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*