Serwer dedykowany i jego wymagania

Jeszcze do niedawna serwer dedykowany stanowił jedyną możliwość korzystania z tego typu rozwiązań. Obecnie wprawdzie jest wiele nowszych technologii, jednakże wciąż cieszą się one sporą popularnością.

Czym jest serwer dedykowany

Najprościej mówiąc, serwer dedykowany to komputer, który został przeznaczony jedynie na przechowywanie na nim danych. Jest on przeznaczony dla konkretnego klienta, i nikt poza nim nie ma możliwości korzystania z niego. Może on dowolnie instalować na nim oprogramowanie jak również wykorzystywać jego zasoby. Serwery są podłączone cały czas do Internetu, są także cały czas włączone. To właśnie na serwerach przechowuje się dane dotyczące stron czy serwisów internetowych. Jakakolwiek ich awaria sprawia, że strona czy serwis nie są widoczne w Internecie.

Kiedy serwer dedykowany

Ten typ serwerów nazywany jest także fizycznymi. Zazwyczaj decydują się na nie dostawcy usług internetowych takich jak na przykład poczta elektroniczna, ten typ serwerów stosowany jest także w urzędach. Dzięki temu bezpieczeństwo danych jest o wiele większe, bowiem można zastosować szereg wielu zabezpieczeń w celu ich ochrony.

Serwer na miejscu – jakie warunki

Te firmy lub instytucje, które decydują się na posiadanie własnych serwerów, muszą pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Pomieszczenie musi być klimatyzowane a ponadto poziom wilgotności nie może być zbyt wysoki. Istotne jest także to, aby miało właściwą wielkość. Ponadto zazwyczaj do pomieszczenia z serwerem dostęp mają jedynie wybrane, upoważnione osoby.